Barefoot i sport
Kiedy idziemy na jogę lub pilates, automatycznie odkładamy buty i chodzimy boso. Nawet nie pomyślelibyśmy o założeniu butów. Bez butów mamy lepszą stabilność i kontrolę nad każdym ruchem, a to w tych dwóch ćwiczeniach jest naprawdę ważne. Ale... Tylko z tą dwójką jest to takie ważne??? Czy jednak idąc na ćwiczenia, biegając lub uprawiając sport, myślimy, że obejdziemy się bez butów? Właściwie niewiele. Niewiele osób potrafi sobie wyobrazić bieganie po glinie lub podnoszenie ciężarów na bosaka i jest to zrozumiałe. A co jeśli istnieje możliwość, że nawet podczas treningu na siłowni, CrossFit czy podczas uprawiania sportu czy biegania , będziemy mogli cieszyć się swobodą ruchu i korzyściami płynącymi z chodzenia boso ? Odpowiedzią są barefoot buty sportowe.
Zawartość artykułu
Przyjrzyjmy się więc w kolejnych wierszach zaletom uprawiania sportu w barefoot butach i temu, jak prawidłowo je wybrać. Jesteśmy pewni, że po przeczytaniu tego artykułu będziesz chciał je wypróbować i już nigdy nie wrócisz do tradycyjnych butów.
Jak wybrać odpowiednie barefoot buty do uprawiania sportu?
Często spotykamy się z etykietą „barefoot” w przypadku butów, które choć mają cienką podeszwę, nie szanują anatomii stopy pod względem kształtu. Nie musisz być ekspertem, aby rozpoznać naprawdę dobre barefoot buty. Zwykle wystarczający jest „test wzrokowy i dotykowy”. Z czym więc powinny łączyć się barefoot buty (nie tylko) sportowe?
Kształt uwzględniający anatomię stopy, zapewniający dużo miejsca na palce
Aby noga mogła prawidłowo funkcjonować anatomicznie, nie potrzebuje niczego, co ograniczałoby ją w ruchu. Wyobraźmy sobie, że zakładamy obcisły gorset i idziemy na ćwiczenia. To chyba nie byłoby fajne, prawda? I właśnie tego doświadczają nasze stopy, po prostu nie mogą nam tego powiedzieć. Jeśli jednak zapewnimy im swobodę ruchu, natychmiast odczujemy zmianę. Stając na palcach, muszą się rozszerzać jak wachlarz, więc zostało im to naturalnie przyznane, dzięki czemu zwiększają powierzchnię styku, a tym samym zapewniają większą stabilność i bezpieczeństwo podczas ruchu.
Lekka waga buta
Przy zwiększonym obciążeniu fizycznym lub bieganiu z pewnością docenimy minimalną wagę buta. Podczas dłuższego treningu lub biegu kilku kilometrów noga może odczuć nawet 100-gramową różnicę, więc im lżejsza, tym lepiej.
Elastyczna i ultra cienka podeszwa
Buty Barefoot stworzono tak, aby doskonale kopiowały naturalny ruch stopy, a nie byłoby to możliwe bez elastycznej i ultracienkiej podeszwy. Dzięki temu, że pomiędzy stopą a powierzchnią znajduje się minimalna przeszkoda, zakończenia nerwowe mogą lepiej postrzegać otoczenie, a mózg może dzięki temu skuteczniej dostosowywać napięcie mięśni, ruchomość w stawach czy w ogóle szybciej reagować do zmiany powierzchni. To wszystko przekłada się na poprawę stabilności i równowagi, a także zapobiega kontuzjom, przeciążeniom stawów i zmęczeniu mięśni.
Elastyczny, oddychający i trwały materiał, wyjmowana wkładka
Ponieważ but musi idealnie dopasowywać się do stopy i jej pracy, należy zastosować wysokiej jakości, elastyczny materiał. Materiał, z którego wykonany jest but, musi wytrzymać trudy uprawiania sportu. Wyjmowana wkładka jest bardzo ważna w przypadku butów sportowych. Noga jest bardzo obciążona, poci się. Aby przedłużyć żywotność buta, po każdym ćwiczeniu należy wyjąć wkładkę i pozostawić do swobodnego wyschnięcia.
Brak łuku i wkładki typu „chmurka”.
Najlepszym „amortyzatorem” w naszym organizmie są brzuśce palców u nóg. Aby prawidłowo spełniały swoją funkcję, muszą mieć doskonały kontakt z podłożem i nic nie może go zniekształcać. Większość butów sportowych ma wyściółkę z ultramiękką, grubą wkładką lub pianką zapamiętującą kształt. To jednak w dużym stopniu przytępia percepcję sensoryczną stopy, przez co nie jest ona w stanie ani dobrze amortyzować wstrząsów, ani prawidłowo komunikować się z mózgiem. Nogi szybciej się męczą i zwiększa się ryzyko kontuzji. Nieodpowiednia jest także wkładka z podbiciem, które powoduje, że stopa zachowuje się biernie. Aby noga mogła prawidłowo funkcjonować, musi być aktywna podczas ruchu. Dlatego wkładki ze sztucznym podparciem łuku nie są odpowiednie.
Zero drop - zerowy spadek
Większość butów sportowych ma piętę wyższą niż palce. Z tego powodu ciało pochyla się lekko do przodu, co wytrąca je z naturalnej osi. A potem pozostaje już tylko reakcja łańcuchowa – ciało wytrącone z równowagi, zmiana środka ciężkości, nienaturalnie obciążony układ kostno-mięśniowy. Organizm musi włożyć znacznie więcej wysiłku, aby skompensować i ustabilizować niewspółosiowość. Nie tylko w sporcie, ale także w życiu codziennym, zerowe nachylenie między piętą a palcami ma największy wpływ na postawę. Kiedy ciało znajduje się w doskonałej naturalnej osi, środek ciężkości jest tam, gdzie powinien, ciężar jest równomiernie rozłożony, a stawy są proporcjonalnie obciążone. Dzięki butom sportowym o zerowym spadku możemy uniknąć bólów stawów i pleców.
Powody, dla których warto uprawiać sport w barefoot butach
Korzyści płynące z barefoot butów potrafimy docenić także podczas uprawiania sportu. Bardzo docenić. Od lepszej stabilności, przez wyższą wydajność i efektywność ruchu, po więcej spalonych kalorii i dobry nastrój. Nie wspominając już o tym, że nogi zyskają niespotykaną dotąd swobodę ruchu, co w zamian przyniesie nam stokrotną korzyść w postaci zdrowszych stawów, lepszej postawy i wygojenia różnych bólów związanych z nogami. Przyjrzyjmy się więc wspólnie niepodważalnym powodom, dla których warto zastąpić konwencjonalne obuwie sportowe boso.
Silniejsze nogi i zdrowsze stopy
Podczas ćwiczeń w barefoot butach cała stopa jest zaangażowana w pracę i dzięki temu wzmocniona. Buty standardowe, np. buty do biegania, mają za zadanie pochylać ciało do przodu, ułatwiając w ten sposób i ułatwiając ruch do przodu. Buty odchylające ciało od naturalnej osi mogą ułatwić start, ale nie zapewniają stabilności, wręcz przeciwnie, organizm musi włożyć większy wysiłek, aby utrzymać ciało we właściwej osi i dostosować środek ciężkości. W takim obuwiu stopa nie może prawidłowo pracować, musi też starać się „stać w miejscu” i przez to nie tylko nie pracuje kompleksowo, ale niektóre jej części są przeciążone. Dlatego często po długim wysiłku fizycznym lub bieganiu odczuwamy ból palców u nóg lub pięt. Ponieważ całe ciało pracuje w łańcuchu, źle funkcjonująca stopa i wygięta oś ciała wpływają na cały organizm – od napiętych mięśni łydek po bóle pleców i wadę postawy. Najbardziej cierpią mięśnie i stawy kończyny dolnej. Barefoot buty, dzięki zerowemu dropowi, pozwalają ciału zachować prawidłową oś i środek ciężkości. Stopa niczego nie ogranicza i nie musi nawet kompensować pochylenia, pracuje prawidłowo i sama się wzmacnia. Poprzez reakcję łańcuchową wzmacnia całą kończynę dolną, jednocześnie chroniąc stawy przed nierównomiernym obciążeniem.
Poprawa postawy
Jak wspomnieliśmy powyżej, barefoot buty wspierają prawidłową postawę. To jest bardzo ważne w sporcie. Zła postawa ma negatywny wpływ na zdrowie kręgosłupa, co jest jeszcze bardziej widoczne podczas uprawiania sportu. Przy złej postawie nierównomiernie obciążamy organizm, dochodzi do przeciążeń, które mogą skutkować skróceniem przyczepów, wzmożonym napięciem mięśni, szybszym zużyciem stawów i bólami.
Zapobieganie i łagodzenie bólu nóg
Podczas ćwiczeń obciążamy nogi bardziej niż podczas normalnych codziennych czynności. Konwencjonalne buty nie pozwalają stopie na swobodne poruszanie się, uciskają palce, podwyższona podeszwa wychyla stopę do przodu i powoduje zwiększony nacisk na przód stopy, a sztywna podeszwa utrzymuje stopę w sztywnej i jednej pozycji. Wszystko to nasila się podczas uprawiania sportu, kiedy nadwyrężona noga bardziej niż kiedykolwiek potrzebuje przestrzeni i elastyczności. Wszystkie te czynniki prowadzą do zmęczenia stóp, ewentualnych deformacji (uciskania palców) czy urazów stóp i kostek. Ćwiczenia w barefoot butach zapewniają stopom przestrzeń i absolutną elastyczność. Stopa nie tylko nie boli po wysiłku fizycznym, ale ból stóp możemy złagodzić nosząc barefoot buty, jeśli powstał na skutek noszenia nieodpowiedniego obuwia. Stopa zazna wolności, pozbędzie się bólu i w żadnym innym obuwiu nie będzie się czuła tak dobrze, jak boso. Podczas ćwiczeń chcemy dobrze wypaść i nie rozpraszać nas bólem uszczypniętych kciuków. Kto choć raz spróbuje poćwiczyć „boso”, już nigdy nie wróci do klasycznych butów.
Pomoc przy chronicznym bólu
Nieodpowiednie obuwie ma negatywny wpływ na stopę i jej zdrowie. Reakcji łańcuchowej podlega każda część ciała, dlatego często, nie łącząc tego, cierpimy na chroniczny ból mający swoje źródło w nogach. Podczas ćwiczeń bóle te zwykle się nasilają, szczególnie jeśli źródło problemu leży w nogach. Zmieniając buty na barefoot buty podczas ćwiczeń, stopa niczego nie uciska, nie cierpi, a zatem nie ma powodu do bólu. Dlatego ćwiczenia na boso lub w barefoot butach mogą złagodzić chroniczny ból, o ile ma on swoje korzenie w stopach.
Wyostrzona percepcja zmysłowa
Cały nasz organizm funkcjonuje w interakcji z otoczeniem w dużej mierze dzięki percepcji zmysłowej. Percepcja sensoryczna, czyli nasze zmysły, ostrzegają nas o otaczającym nas świecie np. za pomocą węchu (czujemy gaz, biegniemy), wzroku (wiemy, kiedy przejść przez jezdnię), słuchu (słyszymy zbliżające się samochód, komunikujemy się), za pomocą dotyku postrzegamy płaszczyznę fizyczną naszego otoczenia, dzięki smakowi potrafimy odróżnić zepsutą żywność od świeżej. W szkole uczono nas, że mamy 5 zmysłów – węch, wzrok, słuch, dotyk i smak. Jednak nie jest to do końca prawdą. Mamy 8 zmysłów - układ przedsionkowy (równowaga i orientacja przestrzenna), propriocepcja (świadomość ciała w przestrzeni, ruchy układu kostno-mięśniowego) i percepcja (sygnały dotyczące narządów wewnętrznych, takie jak potrzeba oddania moczu, głód, ból brzucha i podobnie). Nasze stopy są ściśle powiązane z dwoma zmysłami – dotykiem i propriocepcją. Więcej zakończeń nerwowych niż na stopie można znaleźć tylko na wargach i brzuszkach palców. Dzięki tym zakończeniom nasz mózg otrzymuje bezpośrednią informację o powierzchni, po której stąpamy. Następnie może ocenić sytuację, dostosować napięcie mięśni, pracę stawów lub błyskawicznie zareagować na środek ciężkości Ziemi, tak że stracimy równowagę na nierównej powierzchni. Aktywując propriocepcję, stajemy się świadomi własnego ciała w przestrzeni, bez konieczności wizualnego sprawdzania go. Brzmi banalnie, ale bez propriocepcji wspinaczom byłoby trudno na przykład wspinać się po skałach. Te zakończenia nerwowe cierpią w butach o grubych i nieustępliwych podeszwach. Im większa przeszkoda między stopą a podłożem, tym wolniejszy i bardziej niedokładny przekaz informacji. Jeśli więc chcemy maksymalnie wykorzystać możliwości naszego aparatu sensorycznego podczas uprawiania sportu, idealnie jest ćwiczyć na boso lub w barefoot butach. Poczucie „gruntu pod stopami” docenią np. sportowcy ćwiczący CrossFit, gdzie nawierzchnie i wysokości często zmieniają się podczas ćwiczeń, np. skoków na skrzynię. Aby nie stracić równowagi i zachować stabilność podczas ćwiczeń, ich stopa musi doskonale informować mózg, który zajmie się resztą.
Poprawa ruchomości i elastyczności stopy i stawu skokowego
Ćwiczenia w barefoot butach pozwalają na poprawę ruchomości i elastyczności stopy – zarówno całej stopy, jak i kostki. Właściwości konwencjonalnego obuwia wpływają negatywnie na pracę stopy, w dłuższej perspektywie ulega ona osłabieniu, a to zasadniczo wpływa na wytrzymałość i stabilność stawu skokowego. Nie mówiąc już o tym, że zmienia się środek ciężkości ciała, bardziej obciążona jest przednia część stopy i inne, wspomniane już problemy, związane ze źle dobranymi butami. Z kolei barefoot buty pozwalają stopie na naturalną pracę, podczas ruchu zaangażowana jest cała stopa, a co za tym idzie wzmocniona. Dzięki elastycznej podeszwie wspomagana jest elastyczność stopy. Cały ten łańcuch prowadzi aż do kostki, do której przyczepione są teraz wzmocnione i zdrowe przydatki. Dzięki temu kostka jest mocniejsza, stabilniejsza i bardziej mobilna. Może nawet mieć większy zakres ruchu niż w przeszłości. Barefoot buty podczas ćwiczeń prowadzą zatem do poprawy mobilności i elastyczności stopy i kostki.
Lepsza równowaga i stabilność
Właściwości barefoot butów umożliwiają rozłożenie palców podczas ruchu, w przeciwieństwie do konwencjonalnych butów, które ściskają palce. Dzięki temu naturalnemu rozmieszczeniu ciało zyskuje większą powierzchnię podparcia, a tym samym poprawia równowagę i stabilność.
Poprawa propriocepcji i koordynacji
Posiadanie bosych stóp jest dla człowieka czymś naturalnym. Ciało to złożony mechanizm, w którym pozornie niekompatybilne rzeczy współpracują ze sobą i wpływają na siebie. Stopa jest przeznaczona do funkcjonowania bez ograniczeń związanych z obuwiem. Tylko zdrowa i funkcjonalna stopa prawidłowo spełnia swoją rolę w całym organizmie. Lata spędzone w nieodpowiednim obuwiu spowodowały, że stopa nie funkcjonuje prawidłowo, co może skutkować nie tylko problemami ze stopami, ale także bólami pleców, a nawet migreną. Tak, pozornie niezgodne, są naprawdę powiązane. Przejście na barefoot pozwala stopie odkryć utraconą funkcjonalność. Dzięki temu na nowo uczy się prawidłowej pracy, nabywa naturalne i dawno zapomniane wzorce ruchu, wzmacnia się i wpływa na funkcjonalność całego organizmu. Ważnym czynnikiem, jaki niesie ze sobą chodzenie w barefoot butach, jest aktywacja propriocepcji (jednego ze zmysłów już wspomnianych powyżej) – samoświadomości w percepcji przestrzennej – a to ma bezpośrednie przełożenie na znaczną poprawę koordynacji ruchowej (oraz oczywiście także stabilności i równowagi).
Zapobieganie zmęczeniu i kontuzjom
Nieograniczona niczym noga może skuteczniej komunikować się z mózgiem na temat stanu terenu, po którym się porusza. Dzięki temu czas reakcji organizmu jest również szybszy i dzięki temu może on lepiej przystosowywać się do zmieniających się warunków. Gdy dodamy do tego ultralekką wagę butów BF, noszenie ich podczas uprawiania sportu chroni nie tylko przed kontuzjami, ale także przed zmęczeniem. Ponieważ w sporcie, zwłaszcza wytrzymałościowym, każdy dodatkowy gram zwiększa wagę.
Lepszy rozkład masy ciała
Nasze ciało przenosi cały swój ciężar na nogach, a dokładniej na stopach. I z pewnością nie jest to duża powierzchnia nośna. W zdrowej stopie ciężar rozkłada się na trzy punkty podparcia – na pięcie i dwa pod opuszkami palców. Te trzy małe punkty są w stanie skutecznie rozłożyć ciężar całego ciała tak, żebyśmy tego nie odczuli. Problem pojawia się, gdy pracę stóp komplikują „ulepszenia i gadżety” obuwia takie jak obcasy, skośne podeszwy, podbicia czy popularne wkładki typu cloud foam. Wszystko, co choćby nieznacznie podnosi nogę z jej naturalnej płaszczyzny, wpływa na środek ciężkości i punkt podparcia. Noga najlepiej spełnia swoją funkcję, gdy stoi bez przeszkód na podłożu i nic nie ogranicza jej swobodnego ruchu. Następnie może rozłożyć ciężar zgodnie z przeznaczeniem. Barefoot buty nie krępują i nie uciskają stopy, dzięki czemu równomiernie rozkładają ciężar, co jest bardzo ważne w sporcie. W przeciwnym razie ucierpi stabilność, nogi szybciej się męczą, dochodzi do przeciążenia, a nawet może to prowadzić do kontuzji.
Lepsze wyniki sportowe
To, jak wypadniemy w sporcie, zależy nie tylko od naszej kondycji i siły, ale w dużej mierze także od komfortu, jaki odczuwamy. Gdybyśmy ćwiczyli w obcisłych ubraniach, które by nas ograniczały, prawdopodobnie nie osiągalibyśmy dobrych wyników. Dotyczy to również naszych stóp, których ruchomość ogranicza konwencjonalne obuwie. Może nie czujemy tego bezpośrednio i nie kojarzymy tego, ale połączenie istnieje. Obowiązuje także wspomniana już milion razy reakcja łańcuchowa, za pomocą której pracuje cały nasz organizm. Zdrowa i funkcjonalna stopa to mniejsze obciążenie stawów. A wszystko to ma wpływ na ogólne wyniki sportowe.
Poprawa oddychania podczas uprawiania sportu
Czy wiesz, że buty, które nosimy, mają bezpośredni wpływ na nasz oddech? Prosto wyjaśnione – w barefoot butach oś ciała jest ustawiona pod kątem prostym do podłoża, tak jak powinna. Ma to pozytywny wpływ na postawę, bardziej się rozciągamy, automatycznie wyłączamy klatkę piersiową i prostujemy kręgosłup. To z kolei pozytywnie wpływa na płuca, które dzięki prawidłowej postawie mogą się bardziej rozwinąć i możemy je wykorzystać. pełną pojemność. W sporcie oddech jest kluczowy, więc jeśli możemy mu pomóc w wyborze butów, to dlaczego nie?
Zdrowsze i mniej obciążone stawy
Jak wspomnieliśmy powyżej, ale powtarzanie jest matką mądrości, całe ciało działa poprzez reakcję łańcuchową. Chodzi o kolejność i synchronizację poszczególnych segmentów ciała. Ruch w jednej części wpływa bezpośrednio na całe ciało, tworząc tzw. efekt fali lub łańcucha. Zatem złe obuwie wpływa nie tylko na funkcjonalność samej stopy, ale także na stawy, kręgosłup i postawę ciała. Jeśli więc w barefoot butach wspomożemy prawidłową funkcjonalność stopy, będzie to miało bezpośredni wpływ na cały organizm. Przeguby nie będą już obciążone nierównomiernie i dlatego nie będą się tak szybko zużywać.
Spalaj więcej kalorii podczas biegania
Ta informacja może wielu zaskoczyć, ale zdaniem ekspertów bieganie w barefoot butach pozwala spalić więcej kalorii. Jak to możliwe? Klasyczne konwencjonalne buty sportowe są technologicznie przystosowane do „wspierania” nas w ruchu poprzez posiadanie podwyższonego obcasa względem przodu stopy. To nas pochyla do przodu i ułatwia start. Barefoot buty nie oferują takich „kul”, wyimaginowanej sprężyny. Wszystkiego w nich musimy doświadczyć sami. Aby popchnąć ciało do przodu, aby uzyskać tak potrzebny pęd do ruchu, musimy wydać energię. Na każdy krok zostanie oddanych więcej energii niż w przypadku amortyzowanego buta do biegania. Dlatego ostatecznie spalamy więcej kalorii. Ponieważ w sporcie obowiązuje proste równanie – więcej wydanej energii = więcej spalonych kalorii.
Dobry nastrój
Barefoot buty zostały zaprojektowane tak, abyśmy mogli poczuć powierzchnię, po której stąpamy. Dlatego chodzenie w barefoot butach stymuluje zakończenia nerwowe stopy. Ta zmysłowa świadomość „zmusza” nas do bycia w teraźniejszości (sztuka zwana mindfulness), do aktywnej świadomości otoczenia, naszego bycia w danym momencie, co okazało się bardzo korzystne dla zdrowia psychicznego. Mindfulness przynosi poczucie spokoju, zmniejsza poziom stresu i poprawia ogólny nastrój. Ćwiczenia same w sobie pozytywnie wpływają na wydzielanie hormonu szczęścia, dlatego po wysiłku mamy dobry nastrój, nawet jeśli czasami jesteśmy załamani. Wynika z tego, że ćwiczenia w barefoot butach to podwójne zwycięstwo.
Be Lenka barefoot, aby prowadzić aktywny tryb życia
W naszej ofercie znajdują się również barefoot buty, odpowiednie do uprawiania sportu. Projektując modele Dash, Whiz, Stride i Velocity pomyśleliśmy, że możesz cieszyć się zaletami barefoot butów do uprawiania sportu i aktywnego trybu życia, bez konieczności kupowania kolejnej pary butów specjalnie do uprawiania sportu. Nasze modele mają wszechstronne zastosowanie, od spędzania czasu wolnego, przez stylowy dodatek, po sportowy strój do pracy, aż po sam sport. Wyobraźmy je sobie teraz.
Ultralekkie buty do aktywnego ruchu w miesiącach letnich. Dzięki tekstylnej cholewce są oddychające i nadają się do uprawiania sportu nawet w najgorętsze dni. Podeszwa ActiveGrip zapewnia doskonałą stabilność, a dzięki przeszyciom nie musisz się martwić, że buty tak szybko się zniszczą. Podeszwa nadal zachowuje fantastyczną elastyczność, dzięki czemu możesz liczyć na to, że stopa zachowa 100% kontaktu z nawierzchnią nawet podczas bardziej wymagających treningów i będzie w stanie szybko się dostosować, co szczególnie doceniają miłośnicy CrossFit. Ze względu na swoją konstrukcję model nadaje się do podbicia od normalnego do niższego.
Model uniwersalny, odpowiedni zarówno do uprawiania fitnessu i uprawiania sportów na świeżym powietrzu, jak i do wypoczynku lub jako element sportowego stroju do pracy. Tekstylna cholewka sprawia, że model ten idealnie sprawdzi się w cieplejsze dni, jednak nie zawiedzie nawet w całorocznych „kapciach” w pracy. Dzięki podeszwie ActivGrip buty Whiz nadają się do wszystkich sportów, w których wymagana jest równowaga. Przeszycie podeszwy zwiększa trwałość, nie odbierając ani odrobiny elastyczności. Nowa mieszanka TR, z której wykonana jest podeszwa, charakteryzuje się doskonałą odpornością na ścieranie. Wkładka to połączenie przetworzonego PU i polaru, dzięki czemu nawet w letnie dni stopa pozostaje przyjemna i sucha.
Niezwykle popularne minimalistyczne barefoot buty typu skarpetkowego. Dzianinowy materiał cholewki gwarantuje nie tylko idealne dopasowanie buta do każdej stopy, ale także doskonałą oddychalność nawet podczas najgorętszych dni. Ultralekki, ultraelastyczny, idealny. Podobnie jak w przypadku dwóch poprzednich modeli, Stride ma również przeszytą podeszwę ActiveGrip o dłuższej żywotności. Wyściółka wykonana jest z naturalnego włókna celulozowego o doskonałej chłonności. Dzięki praktycznej pętelce z łatwością przymocujesz buty do plecaka.
Dla wszystkich, którzy kochają aktywny tryb życia i tolerują ponadczasowo modne, bezkompromisowo wygodne i niezawodnie funkcjonalne obuwie, proponujemy wyjątkowy model Be Lenka Velocity. Sportowe, minimalistyczne i wyjątkowo eleganckie sneakersy, które sprawią, że wyróżnisz się z tłumu nawet podczas ćwiczeń. Idealne połączenie tekstyliów, TPU i folii metalicznych stworzyło model, który wyróżnia się na tle oferty i pozostawia daleko w tyle inne modele sportowe. Sportowego, a jednocześnie eleganckiego, do fitnessu i do pracy, modelu Be Lenka Velocity nie powinno zabraknąć w szafie żadnego miłośnika sportu, który preferuje obuwie sportowe na co dzień, nie tylko podczas uprawiania sportu.
Podeszwa ActiveGrip
Spośród wszystkich podeszew jakie mamy w Be Lenka, ActiveGrip jest najbardziej elastyczna. Przegubowy grip zapewnia doskonały i niezachwiany kontakt z powierzchnią, dzięki czemu mamy kontrolę nad każdym ruchem. Dzięki temu podeszwa ActiveGrip nadaje się do modeli sportowych. W niczym nie cenimy bardziej stabilności i kontroli nad ruchem niż w sporcie, kiedy naprawdę potrzebujemy, aby nasze stopy doskonale postrzegały powierzchnię pod nami. Dzięki podeszwie ActiveGrip ćwiczymy propriocepcję (percepcję ciała w przestrzeni), podeszwa szanuje biomechanikę stopy. Dodatkowo grip jest przystosowany do odprowadzania wody, dzięki czemu mamy pewność, że nic nie wpłynie na naszą stabilność niezależnie od tego, czy będziemy używać butów z ActiveGripem w pomieszczeniu, czy na zewnątrz.
Na co należy uważać uprawiając sport w BF?
Powodów, aby uprawiać sport w barefoot butach, jest naprawdę wiele. Na co zatem uważać, jeśli chcemy spróbować i zamienić tradycyjne buty sportowe za barefoot?
Buty trzeba dobierać naprawdę ostrożnie i brać pod uwagę wszystkie wymienione wyżej atrybuty, bo nie każdy barefoot to barefoot, a zwłaszcza niektóre marki tylko udają, bo to jest teraz IN. Nie musisz się martwić, barefoot buty wesprą Cię na siłowni, na mokrej nawierzchni, w plenerze, a nawet podczas. Trzeba się tylko zastanowić i wybrać te właściwe.
Jeśli jesteś początkujący w świecie barefoot i chcesz w nich uprawiać sport, nie zaczynaj od zaraz. Nie należy zapominać, że stopa od lat uciskana jest w butach, a nowo nabyta swoboda może czasem zaboleć. Noga potrzebuje trochę czasu, aby się do tego przyzwyczaić i przywrócić jej naturalną funkcjonalność.