Deformacje i problemy zdrowotne stóp u dorosłych

Be Lenka logo Be Lenka
30.09.2024
Deformacje i problemy zdrowotne stóp u dorosłych

Bez wątpienia jednym z najczęściej wykorzystywanych i często najbardziej przeciążonych układów w organizmie człowieka jest układ mięśniowo-szkieletowy. Gdybyśmy mieli skupić się na jednej konkretnej części, która wykonuje najwięcej pracy w całym systemie, byłyby to nogi. Oprócz dźwigania całego ciężaru naszego ciała i bycia praktycznie bez przerwy w pogotowiu przez większą część naszego aktywnego dnia, muszą także znosić nie zawsze miłe traktowanie z naszej strony - od nieodpowiednich butów po brak pielęgnacji.

Obsah článku

W kolejnych wierszach przyjrzymy się bliżej najczęściej pojawiającym się problemom ze stopami, przyjrzymy się objawom, przyczynom i leczeniu oraz – co najważniejsze – doradzimy, jak możemy zapobiegać tym problemom. Na koniec artykułu odpowiemy oczywiście również na pytanie, jaką rolę odgrywa obuwie boso w procesie zapobiegania problemom i deformacjom stóp. 

Najczęstsze problemy zdrowotne i deformacje stóp

Problemów i deformacji stóp związanych ze stopami jest wiele, ale przyjrzymy się bliżej tym najczęstszym. Dorośli najczęściej cierpią na wrastające paznokcie, zapalenie powięzi podeszwowej, paluch koślawy, palce młotkowate, ostrogi piętowe, odciski, kurzajki oraz bóle śródstopia. Porozmawiamy o tym, jak manifestują się poszczególne problemy, co stoi za ich pojawieniem się, jakie są możliwości ich rozwiązania i zapobiegania ich powstawaniu. 

Wrastające paznokcie

Najczęstszym problemem, który nęka większość dorosłych przynajmniej raz w życiu, są wrastające paznokcie. Jest to zjawisko polegające na wrastaniu brzegu paznokcia w tkankę miękką łożyska paznokcia, towarzyszy mu zaczerwienienie, ból, stan zapalny, może ropieć, a nawet może powstać ropień (kieszeń wypełniona ropą). Grupy najbardziej zagrożone to osoby z predyspozycjami genetycznymi, diabetycy, osoby z zaburzeniami krążenia i osoby starsze. 

Jakie są przyczyny wrastania paznokci? Najczęściej jest to wynikiem nieprawidłowej techniki obcinania paznokci. Inną częstą przyczyną jest źle dobrane obuwie. Wąskie lub małe buty powodują ucisk na paznokieć, pod tym naciskiem „wbijają się” w łożysko paznokcia i problem istnieje. Uraz paznokcia może również prowadzić do jego przerostu. Za wrastające paznokcie możemy nawet podziękować genetyce. Problemem jest także nietypowe łożysko paznokcia lub sam kształt paznokcia. 

Jakie jest leczenie? Ciepła woda i okłady pomagają zmniejszyć stan zapalny i zmniejszyć ból. Do wydobycia ropy możemy zastosować maść z apteki (Ichthamol, Ichtoxyl). W przypadku, gdy leczenie w domu nie jest wystarczające lub stan się pogarsza, warto zwrócić się o pomoc do specjalisty – podologa, pedicurzysty medycznego lub lekarza pierwszego kontaktu, który w razie potrzeby skieruje na zabieg chirurgiczny. Dużym problemem są nawracające wrastanie, w takim przypadku konieczne może okazać się bardziej złożone rozwiązanie, gdyż istnieje duże prawdopodobieństwo uszkodzenia łożyska paznokcia. 

Czy istnieje profilaktyka zapobiegająca wzrostowi paznokci? Oczywiście. Ważne jest, aby opanować prawidłową technikę pedicure. Paznokcie obcinaj prosto, nie na okrągło i nigdy za krótko. Przy wyborze butów ważne jest, aby palce miały odpowiednią ilość miejsca z przodu. Idealnym obuwiem są barefoot buty, które zapewniają dużą przestrzeń, dzięki czemu palce mogą poruszać się naturalnie. 

Zapalenie powięzi podeszwowej

Czy boli Cię pięta? Możesz cierpieć na schorzenie powodujące stan zapalny lub uszkodzenie rozcięgna podeszwowego – ścięgna w dolnej części stopy, które łączy kość piętową z palcami. Najczęściej objawia się kłuciem ból, zwykle rano. Po ruchu ból może ustąpić, ale ma tendencję do powracania po dłuższym staniu i siedzeniu. Zapaleniu może towarzyszyć obrzęk i nasilenie wrażliwość. Najbardziej zagrożeni są biegacze, osoby z nadwagą oraz osoby noszące nieodpowiednie i źle dopasowane buty. 

Jakie są przyczyny? Choroba występuje, gdy w ścięgnie pojawiają się pęknięcia. Mogą być one skutkiem zwiększonego napięcia i przeciążenia powięzi. Zdecydowanie inni ćwiczenia podkreślające piętę mogą być czynnikiem wpływającym na powstawanie Również nieodpowiednie obuwie, gdyż podtrzymuje zły stereotyp chodzenia z naciskiem na piętę. Płaski nogi lub odwrotnie, za dużo wysoki wysklepienie, pochylanie się podczas chodzenia , złe rozłożenie ciężaru ciała, a nawet sposób, w jaki stoimy, mogą przyczynić się do jego powstania. Podobnie przeciążenie stopy czy kontuzje. 

Leczenie zapalenia powięzi podeszwowej obejmuje kombinację leków i ćwiczenia pod okiem doświadczonego fizjoterapeuty. W terapii wykorzystuje się także taping, a w poważniejszych przypadkach – na noc szyny. Jeśli terapie nieinwazyjne nie pomagają, czasami do procesu leczenia musi włączyć się lekarz, który może zalecić bardziej intensywne terapie, np. zastrzykowa aplikacja leków , wsparcie leczenia krwi plazma lub nawet operacja. 

Jak w przypadku każdego problemu zdrowotnego, najlepszym sposobem leczenia jest zapobieganie – przed drapieżnikami ciężary i dobór odpowiedniego obuwia, preferowanie sportów o niskiej intensywności (jazda na rowerze lub pływanie). Warto włączyć ćwiczenia na zdrowe stopy do swojej regularnej pielęgnacji. Zdrowy łuk, elastyczny Achilles i elastyczna stopa to najlepsza profilaktyka zapalenia rozcięgna podeszwowego. 

Paluch koślawy

Jedną z najczęstszych deformacji stóp jest paluch koślawy. Ta nieprzyjemna deformacja ortopedyczna dotyka ponad 20% dorosłych w wieku 18-65 lat i ponad 35% osób w wieku 65 lat i więcej. Czy dokucza Ci guzek na pierwszym stawie dużego palca? Czy czubek dużego palca nie jest skierowany do przodu, ale w stronę pozostałych palców, w bok? Najprawdopodobniej rozwinął się u Ciebie haluksy. Objawy różnią się w zależności od powagi przypadku. Od bezbolesnego, tylko estetycznego problem, który jednak zwykle z czasem się pogarsza, aż do stanu bolesnego i upośledzającego noszenie zamkniętych lub nawet ciasnych butów chodzenie. W najcięższych przypadkach paluch powoduje deformację – przebudowę – kości stopy. A to już jest duży problem. 

Powody występowanie palucha koślawego jest w dużej mierze uwarunkowane genetycznie, jednak największy wpływ na niego ma noszenie nieodpowiedniego obuwie, które zsunie palce i na siłę wypycha je z naturalnej pozycji. Buty na obcasach to ogromny problem, który powoduje przeniesienie ciężaru na przednią część stopy, co powoduje duży nacisk na kości palców. Wypadki lub przyrost wagi mogą być również sygnowane pojawieniem się deformacji. 

Leczenie różni się w zależności od aktualnego stadium. Początkowe etapy może rozwiązać zmiana butów, które wspierają naturalne ułożenie palców i prawidłowe rozłożenie ciężaru ciała podczas chodzenia. Specjalne rozdzielacze palców również mogą pomóc tym, że wskażą haluksowi, gdzie jest jego miejsce. Jest rzeczą oczywistą, że ćwiczenia wspierają elastyczność i mobilność. Jeśli towarzyszy temu stan zapalny lub obrzęk, można dodać niesteroidowe leki przeciwzapalne, przeciwbólowe i okłady zmniejszające obrzęk. W przypadku mocno zaniedbanego palucha wymagane jest leczenie operacyjne. 

Zapobieganie powstawaniu haluksów powinno być jednym z najważniejszych priorytetów w trosce o zdrowie naszych stóp. Podstawową rzeczą jest wybór ten właściwy obuwie. Buty powinny zapewniać wystarczającą ilość miejsca na naturalne rozmieszczenie palców i umożliwiać im rozłożenie się jak wachlarz podczas chodzenia. Buty powinny mieć zero spadek, a tym samym zerowe podniesienie pięty i palców, aby promować zdrowe posiadanie ciała, optymalną wagę i poprawny stereotyp chodzenia. Powinniśmy regularnie ćwiczyć stopy, aby zachować ich elastyczność i mobilność. Dbanie o zdrową wagę i unikanie długotrwałego stania również pomogą w walce z haluksami. 

Palce młotkowe

Palce młotkowe powstają głównie jako bezpośrednia konsekwencja palucha . Jest to napięcie ścięgien w stawie środkowym, które powoduje, że palec zgina się w tym stawie, natomiast palec zgina się w dół. Z czasem zgięcie pogłębia się i palca nie można już wyprostować. Palcom młotkowym mogą towarzyszyć siniaki, otarcia i odciski. Paznokcie na dotkniętych palcach są zwykle pogrubione i bardziej podatne na choroby grzybicze i przerost. 

Najczęstszą przyczyną palców młotkowatych jest noszenie wąskich butów lub wysokie obcasy. Oprócz kojarzenia z paluchem, palce młotkowate mogą wskazywać na cukrzycę, reumatyzm i łuszczycę. Jeśli palce młotkowate pojawią się w młodszym wieku, może to być wrodzona wada, nieprawidłowa pozycja stóp lub neurologiczna choroba. Choroba częściej dotyka kobiet i jest w dużym stopniu uwarunkowana dziedzicznie. Problem palców młotkowatych rozwiązuje się najczęściej fizjoterapią i stosowaniem różnych korekcji ortopedyczny. Profilaktyka jest ważna. Obejmuje, jak zwykle, wybór właściwego obuwia wspierającego naturalną biomechanikę stopy, regularne ćwiczenia zapewniające mobilność i elastyczność stopy, prawidłową wagę ciała, regularny ruch i wystarczającą ilość czasu na regenerację stopy. 

Ostroga piętowa

Jak sama nazwa wskazuje, jest to narośl kostna – ostroga (deformacja) – na kości piętowej. Może być bardzo nieprzyjemna, bolesna, a w ciężkich stadiach może znacznie wpłynąć na jakość naszego życia. Czynniki wpływające na powstawanie ostrogi piętowej mają głównie charakter długotrwały, nacisk na piętę, noszenie nieodpowiednich obuwie, otyłość, przeciążenia nóg i niedostateczna regeneracja, podeszły wiek (naturalna utrata elastyczności), płaskostopie, inne deformacje stóp, neurologiczne przyczyny, urazy lub różne choroby (reumatyzm, cukrzyca). 

Leczenie ostrogi piętowej ma na celu przede wszystkim ulgę bólu, leczenie zapalenia (jeśli występuje), ulga pięty i leczenie podeszwowe zapalenia powięzi (z powodu bliskiego związku). Leczenie obejmuje kompleksową fizjoterapię, można zastosować ortopedyczne urządzenia kompensacyjne, kompresy lub ultradźwiękowa terapia. Ważnym krokiem w leczeniu jest zmiana obuwia. W najgorszych przypadkach wskazana jest operacja interwencja polegająca na usunięciu ostrogi. 

Zapobieganie ostrodze piętowej jest praktycznie takie samo jak w przypadku zapalenia powięzi podeszwowej. Ważne jest, aby stopa miała warunki symulujące jej naturalne środowisko, w którym nic jej nie uciska, nie ogranicza, a jej naturalna funkcja jest wspomagana. W celu utrzymania funkcjonalności stopy zaleca się regularne ćwiczenia wspomagające elastyczność i mobilność. Pożądana jest również prawidłowa waga, aby uniknąć przeciążenia nóg. Prawidłowy stereotyp chodzenie i rozkład ciężaru są „niezbędne” w każdej profilaktyce chorób ortopedycznych. 

Odciski i kurzajki

Odciski i kurzajki należą do najczęstszych problemów zdrowotnych stóp dotykających wszystkie grupy wiekowe. Obydwa problemy powstają jako reakcja skóry na nacisk mechaniczny i ścieranie, ale różnią się stopniem nasilenia. Kurzajka to okrągły naskórek z pogrubioną skórką, który jest wyraźnie odgraniczony. Zawiera rdzeń i zwykle ma kolor żółty lub żółto-szary. Często możemy zaobserwować czarny cierń wnikający głęboko w jego rdzeń. Wbrew mitom kurzajki są NIEZAKAŹNE. Odcisk to okrągły pęcherz (nie zawsze może być dokładnie okrągły i nie jest dokładnie zdefiniowany), wypełniony przezroczystym płynem, który zlewa się kolorem z otaczającą skórą. Odciski i kurzajki powstają na skutek nadmiernego tarcia mechanicznego. Skóra broni się poprzez pogrubienie, np. w kontakcie z źle dopasowanym obuwiem, które intensywnie ociera się o nią mechanicznie. Oprócz nieodpowiedniego obuwia, odciski i kurzajki mogą być również spowodowane nienoszeniem skarpetek w obuwiu, co powoduje większe tarcie. 

Odciski i kurzajki wiedzą, jak utrudniać życie, ale na szczęście ich leczenie jest stosunkowo proste. Odcisk jest łatwiejszy w leczeniu. Często wystarczy w ogóle to zignorować, okleić taśmą tak bardzo, jak to możliwe, aby nie było dalszych tarć. Choć może się to wydawać dobrym pomysłem, nigdy nie nakłuwamy odcisku, istnieje ryzyko infekcji, co wydłuży całe leczenie. Leczenie kurzajek jest nieco dłuższe. Na początkowych etapach zaleca się samoleczenie. Po wstępnej kąpieli w ciepłej słonej wodzie lub wodzie z mydłem zmiękczony naskórek delikatnie usuwa się pilnikiem lub pumeksem. W żadnym wypadku nie używaj ostrych przedmiotów i nie wolno w ogóle przecinać skóry, gdyż istnieje ryzyko infekcji. Najlepszym rozwiązaniem jest jednak wizyta u profesjonalnego pedicure medycznego. W przypadku, gdy nawet doświadczony pedicurzysta nie jest w stanie sobie z tym poradzić, zabieg rozpoczyna dermatolog, który najczęściej spala kurzajki ciekłym azotem lub usuwa je skalpelem lub laserem. 

Odciskom i kurzajkom można stosunkowo łatwo zapobiec. Należy nosić odpowiednio dopasowane buty, dobrej jakości skarpetki, które dobrze odprowadzają wilgoć. Skuteczną profilaktyką jest również regularna pielęgnacja stóp, podczas której usuwany jest zrogowaciały naskórek, a stopa jest dobrze nawilżona. 

Barefoot buty jako uniwersalna profilaktyka?

Każdy z powyższych problemów jest inny, sprawia, że nasze życie jest inne i inaczej jest leczone. Jednak wszystkie problemy łączy jedno, czy to jako jedna z przyczyn ich wystąpienia, czy też jako jedna z metod zapobiegania – obuwie. Obuwie to nie tylko kwestia estetyczna, ma zasadniczy wpływ na nasze zdrowie. Tylko jeden but jest właściwy i jest to but, który szanuje stopę w całej jej naturze. Obuwie, którego kształt dopasowuje się do stopy, wspomaga jej naturalną biomechanikę. Obuwie, które dzięki elastycznej i cienkiej podeszwie gwarantuje, że podczas chodzenia stopa będzie się zginać tak, jak tego potrzebuje, a także zapewni odpowiednią ilość miejsca na palce. Buty, które dzięki lekkim i elastycznym materiałom sprawiają, że zapominamy, że w ogóle je mamy na nogach. Nasze stopy na to zasługują. A takim obuwiem jest barefoot obuwie. Unikalna koncepcja, stara jak sama ludzkość, która stwarza najbardziej naturalne warunki dla ruchu stopy. 

Jeśli do tej pory nie pomyślałeś o profilaktyce problemów zdrowotnych i deformacji stóp, to nie koniec. Jak to mówią - lepiej późno niż wcale. Ty także możesz dokonać zmian i wkroczyć w nowy dzień, aby być zdrowszym, bardziej funkcjonalnym i szczęśliwszym. Załóż na stopy barefoot, zapewni stopom dużo swobody ruchu, zdrowego ruchu i opiekuj się swoimi stopami z miłością. A jeśli Twoje problemy nie ustępują, pogłębiają się lub po prostu nie możesz sobie z tym poradzić, nie bój się szukać profesjonalnej pomocy. Nasze stopy zasługują na najlepsze traktowanie. 

Komentarz autora: Treść artykułu ma wyłącznie charakter informacyjny. Nie zastępuje profesjonalnej pomocy i informacji udzielanych przez ekspertów. Jeśli niepokoi Cię problem zdrowotny, nie wahaj się skontaktować ze specjalistą. Zdrowie mamy tylko jedno i dbanie o nie nie powinno być lekceważone. Jeśli cierpisz na poważniejszą chorobę, taką jak cukrzyca czy reumatyzm, skontaktuj się z lekarzem, gdy tylko zauważysz, że coś jest nie tak. Nawet odcisk może być również ryzykowny dla diabetyka, dlatego nie należy jej lekceważyć.