Zdrowie i komfort jesienią: Czy barefoot buty ochronią moje stopy nawet w chłodne dni?
Wiele osób martwi się, że w zimne dni w barefoot butach będzie im zimno. Jest odwrotnie. Z artykułu dowiesz się, jak barefoot buty mogą ogrzać stopy i co zrobić, jeśli nadal jest Ci zimno.
Zawartość artykułu
Czy w barefoot butach będzie mi zimno?
Nie będzie. Sekret tkwi w zdolności organizmu do regulowania własnej temperatury. Barefoot buty angażują całą stopę podczas ruchu, stopa jest stymulowana przez odciążenie powierzchni, po której stąpa. Oba te aspekty pomagają poprawić krążenie krwi, a tym samym zwiększyć termoregulację.
Kształt buta nie jest przypadkowy. Palce, które w barefoot butach mogą naturalnie się rozszerzać, posiadają pomiędzy sobą kieszenie powietrzne. Krzywki te izolują i zatrzymują ciepło.
Jak wybrać odpowiednie buty na jesień i zimę?
Wybierając buty na chłodniejszą porę roku warto zwrócić uwagę zwłaszcza na następujące cechy:
- Materiał. Najczęściej wybieranym materiałem jest skóra. Charakteryzuje się oddychalnością, naturalną elastycznością i odpornością na wilgoć.
- Izolacja. Wiosną i jesienią warto wybrać łagodniejszą formę ocieplenia, aby uniknąć niepotrzebnego pocenia się. Idealnym materiałem jest polar, wełna Merino lub tkanina techniczna Dermodry Coolmax ®, która odprowadza wilgoć.
- Podeszwa. Wskazane jest, aby wybrać podeszwę wykonaną z trwałych materiałów i zapewniającą wystarczającą przyczepność. Nasze modele posiadają trwałe gumowe podeszwy. Ich przyczepność zwiększa stabilność na mokrej nawierzchni. Wyższy grip spełnia także funkcję izolacji termicznej
- Membrana. Odprowadza wilgoć, ale nie przedostaje się do środka z zewnątrz. Jednak przy butach z membraną trzeba uważać na użycie środków impregnujących, wybieramy produkty przeznaczone bezpośrednio do obuwia z membraną.
- Wkładka. Najsilniej wchłania wilgoć. Wkładki do naszych modeli wykonujemy ze 100% bawełny, frotte, polaru, wełny Merino, poliestru pochodzącego z recyklingu i pianki pamięciowej lub poliamidu i mikrofibry. Wkładki z bawełny, frote, polaru i wełny merynosów nadają się na chłodniejsze dni.
- Buty czyścimy regularnie , najlepiej zaraz po ich zabrudzeniu.
- Buty czyścimy regularnie , najlepiej zaraz po ich zabrudzeniu.
- Po każdym użyciu wyjmuj wkładki i pozostaw je do wyschnięcia.
- Po zakończeniu sezonu należy buty odłożyć dokładnie oczyszczone i zakonserwowane.
Jak dbać o buty jesienią i zimą?
Wysokiej jakości skarpetki to podstawa
Skarpetki wybieramy wykonane idealnie z bambusa, wełny merynosów lub z jak największą zawartością bawełny. Materiały te charakteryzują się doskonałą zdolnością wchłaniania i odprowadzania wilgoci ze skóry, co poprawia komfort cieplny.
Hartowanie jest jedną z popularnych metod wzmacniania mechanizmów obronnych organizmu. Barefoot hartowanie jest proste i można je rozpocząć krok po kroku:
Barefoot hartowanie
Jeśli nadal jest Ci zimno, ubierz się warstwowo. Zaleca się łączenie dwóch rodzajów skarpetek – cienkiej i funkcjonalnej oraz grubszej, najlepiej wykonanej z wełny.
- Zimny prysznic. Najpierw zaczynamy od stóp i kostek. Stopniowo przesuwamy się w górę, aż obmyjemy całe ciało.
- Naprzemienne kąpiele stóp w ciepłej i zimnej wodzie. Zmiana temperatur stymuluje rozszerzanie i kurczenie się naczyń krwionośnych, co poprawia krążenie krwi.
- Szybki spacer boso po śniegu, porannej rosie lub górskim potoku
Zdrowo w cieple i komforcie
Jeśli szukasz modelu odpowiedniego na jesień, Be Lenka i Barebarics oferują szeroką gamę modeli z różnymi formami ocieplenia, do spędzania wolnego czasu, do przyrody, szkoły i pracy. Przekonasz się, że jesień to najlepsza pora roku na przechód do barefoot butów.